خانه / صراط عشق / متون / اخلاق و عدالت اجتماعی

اخلاق و عدالت اجتماعی

۰

نامه امام علی علیه السلام به محمد بن ابی بکر:

با مردم فروتن، نرمخو و مهربان باش، گشاده رو و خندان باش، در نگاههایت، و در نیم نگاه و خیره شدن به مردم به تساوی رفتار كن، تا بزرگان در ستمكاری تو طمع نكنند، و ناتوانها در عدالت تو مایوس نگردند، زیرا خداوند از شما بندگان درباره اعمال كوچك و بزرگ، آشكار و پنهان پرسش می كند، اگر كیفر دهد شما استحقاق بیش از آن را دارید، و اگر ببخشد از بزرگواری اوست.

( نامه ۲۷ )

از موارد بسیار مهمی که هم در سیره عملی امام و هم در بیانات آن حضرت کاملاً مشهود است، نرمخویی و برخورد ملایم و آرام با عموم مردم و توده های مختلف جامعه است.
امیر مومنان علیه السلام در بیان و عمل برای این مورد اولویت اول و اهمیت ویژه ای قائل بوده اند.
تندخویی با افراد متوسط و ضعیف جامعه، از یک سو موجب یاس و به دنبال آن نارضایتی مردم و از سوی دیگر موجب جرات و بی باکی افراد با نفوذ و طمع آنان در حاکم خواهد شد. حاکم باید طوری عمل کند که افراد مستضعف نسبت به او امیدوار و مستکبران و بزرگان طمع ورز نسبت به وی مایوس باشند.

برای اجرای عدالت و تحقق آن در جامعه لازم است حتی موارد جزئی و نامرئی نیز مورد توجه قرار گیرد.
اگر در موارد جزئی و ظاهراً غیر مهم عدالت مورد توجه قرار نگیرد، به تدریج عدالت در موارد کلی و مهم تر نیز دچار آسیب جدی خواهد شد.

هدیه امیرالمومنین علیه السلام صلوات خالصانه هدیه فرمایید.

.

همچنین ببینید

آقای روحانی! دادن آن همه امتیاز نقد برای گرفتن کاپ اخلاق بود؟!

رئیس‌جمهور در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته است که برجام، پیروزی اخلاقی ایران بود! حال سؤال این است که آیا دادن آن همه امتیاز نقد برای گرفتن کاپ اخلاق بود؟!

نامه چهل و هفتم نهج البلاغه

ويدئو/ نامه چهل و هفتم نهج البلاغه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.