خانه / صراط عشق / متون / حکایت خواندنی

حکایت خواندنی

.

حکایتی خواندنی و واقعی:

برای دیدن خانواده بعد از ۱۶ سال دوری به ایران رفته بودم، یک روز که با اتومبیل برادرم بودم، در یکی از خیابان‌های شلوغ تهران پسری ۱۴ – ١۵ ساله اجازه گرفت تا شیشۀ ماشین را تمیز کند.

به او اجازه دادم و اتفاقأ کارش هم خیلی تمیز بود، یک بیست دلاری به او دادم با حیرت گفت؛ شما از آمریکا آمدید ؟
گفتم بله، بعد گفت امکان دارد از شما چند سوال دربارۀ دانشگاه‌های آمریکا بپرسم ، به همین خاطر هم پولی از شما بابت تمیز کردن شیشه نمی‌خواهم رفتار مودبانه‌اش تحت تاثیرم قرار داده بود.
گفتم بیا بنشین توی ماشین با هم حرف بزنیم، با اجازه کنارم نشست پرسیدم چند ساله ‌هستی؟ گفت ۱۶ گفتم دوم دبیرستان ؟
گفت نه امسال دیپلم میگیرم ، گفتم چطور ؟
گفت درسم خوب است و سه سال را جهشی خواندم و الان سال آخرم
گفتم چرا کار میکنی؟ گفت من دو سالم بود که پدرم فـوت شد.
مادرم آشپز یک خانواده ثروتمند است، من و خواهرم هم کار میکنیم تا بتوانیم کمکش کنیم ، اما درس هم میخوانیم …
پرسید آقا شنیدم دانشگاه‌های آمریکا به شاگردان استثنایی ویزای تحصیلی و بورس میدهد.
پرسیدم کسی هست کمکت کند؟ گفت هیچکس فقط خودم و خودم گفتم غذا خوردی؟ گفت نه …
گفتم پس با هم برویم یک رستوران غذا بخوریم و حرف بزنیم …
گفت به شرط اینکه بعد توی ماشین‌ را تمیز کنم و من هم قبول کردم، با اصرار من سه نوع غذا سفارش داد و با مهارت خاصی بیشتر غذای خودش را در لابه‌لای غذای خواهر و مادرش گذاشت، نزدیک به ۲ ساعت با هم حرف زدیم، دیدم از همه مسائل روز خبر دارد و به خوبی به زبان انگلیسی حرف میزند …
نزدیک غروب که فرید را ( اسمش فرید بود ) نزدیک خانۀ خود‌شان پیاده کردم تقریباً اطلاعات کافی از او در دست داشتم.
قرارمان این شد که فردای آن روز مدارک تحصیلیش را به من برساند مـن هم به او قول دادم که هر کاری که در توانم باشد برای اقامت او انجام دهم.

حدود ۶ ماهی طول کشید تا از طریق یک وکیل آشنا بالاخره توانستم پذیرش دانشگاه را تهیه کنم و آنرا با یک دعوت نامه از سوی خودم برای فرید پست کردم. چند روز بعد فرید بغض کرده زنگ زد و گفت من باورم نمیشود فقط می‌خواستم بگویم ما دو روز است تا صبح داریم اشک شوق میریزیم. با همسرم نازنین ماجرا را در میان گذاشته بودم، او هم با مهربانی ذاتی‌اش کمکم کرد تا همه چیز سریع‌‌تر پیش برود … خلاصه ٦ ماه بعد در فرودگاه لس آنجلس به استقبالش رفتیم صورتش خیس اشک بود و فقط از ما تشکر میکرد، وقتی دو سال بعد به عنوان جوان‌ترین متخصص تکنولوژی‌های جدید در روزنامۀ نیویورک تایمز معرفی شد به خود ‌می‌بالیدیم.
نازنین بدون اینکه به ما بگوید راهی برای آمدن مادر و خواهر فرید پیدا کرد، یک روز غروب که از سر کار آمدم نازنین سورپرایزم کرد و گفت خواهر و مادر فرید فردا پرواز میکنند، روز زیبایی بود …
وقتی فرید آنها را دید قدرت حرف زدن و حتی گریه کردن هم نداشت فقط برای لحظاتی در آغوش مادر و خواهرش گم شد و نگاهمان کرد و گفت شما با من چه‌ها که نکردید، مشغول پذیرایی از مهمان‌ها بودیم که نازنین صدایم کرد و فرید را نشانم داد که با یک حوله و سطل آب شبیه اولین بار که در خیابان دیده بودمش داشت اتومبیلم را تمیز میکرد، از خانه بیرون رفتم و بغلش کردم، گفت میخواهم هرگز فراموش نکنم که شما مرا از کجا به کجا پرواز دادید.

الان فرید کسی نیست جز *دکتر فرید عبدالعالی* اُستاد ممتاز و بر جستۀ دانشگاه هاروارد آمريكا.

انسانیت؛ انسان ها را به اوج می رساند.

انسان باشیم، دستگیر باشیم، مچ گیر نباشیم.

با اطمینان میگویم؛
آن روز خداوند نیز از این همه انسانیت گریه شوق نموده ست.

 

.

همچنین ببینید

2000 استاد دانشگاه: آقایان! از عبرت‌های اعتماد به آمریکا بگویید

بیش از 2000 نفر از اساتید دانشگاه‌های کشور‌ خطاب به رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه نوشتند: پس از صبوری 6 ساله ملت اینک نوبت دولت و دیپلمات‌هاست که پیامدهای اشتباه اعتماد به آمریکا و اروپا را برای ایرانیان روایتگری کنند.

لطفا این فایل صوتی رو چندبار گوش کنید…

ويدئو/ لطفا این فایل صوتی رو چندبار گوش کنید...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.