خانه / صراط عشق / متون / استریت تایمز: چرا سفر شینزو آبه محکوم به شکست بود؟!

استریت تایمز: چرا سفر شینزو آبه محکوم به شکست بود؟!

یک نشریه سنگاپوری می‌گوید علت گرفتاری نخست‌وزیر ژاپن در مخمصه در سفر به ایران این بود که معادله باید در واشنگتن حل شود، نه در تهران.

روزنامه استریت تایمز مقارن سفر شینزو آبه به تهران نوشت: نخست‌وزیر ژاپن در مخمصه سختی گرفتار آمده، چون در میان دو دشمن قرار گرفت.

ژاپنی‌ها دنبال تأمین انرژی و امنیت آن هستند که ایران در تأمین هر دو؛ نقش مؤثری دارد. علت مؤثر نیفتادن سفر نخست‌وزیر ژاپن، به ریشه اصلی تنش موجود میان ایران و آمریکا برمی‌گردد. ریشه اصلی ماجرا تصمیم ترامپ رئیس جمهور آمریکا به خروج از برجام و وضع تحریم‌های شدید علیه ایران است. در واقع حتی اقدامات اخیر ایران نیز در چارچوب برجام صورت گرفت و نه یک عمل ضد برجامی.

بنابراین اگر ژاپن باید مذاکره‌ای انجام می‌داد، نه در تهران بلکه باید در واشنگتن انجام می‌شد؛ چرا که این آمریکاست که تعهدات خود در توافق جهانی (برجام) را زیرپا گذاشته است.

یاسویوکی ماتسوناگا، استاد مطالعات خارجی دانشگاه توکیو در گفت‌وگو با استریت تایمز گفت: بعید است با توجه به ریشه عمیق اختلافات تهران و واشنگتن، ژاپن بتواند نقشی اساسی در رفع این تنش بازی کند، چون از یک طرف ژاپن از امضاء‌کنندگان برجام نیست بنابراین مسئولیت یا تعهدی در قبال آن ندارد و از طرف دیگر دایره عملکرد ژاپن در این زمینه بسیار محدود است.

کویچیرو تاناکا، استاد دانشگاه «کیو» در ژاپن نیز معتقد است: با توجه به کلیه این شرایط باید گفت نخست‌وزیر ژاپن با تعهدی که به رئیس جمهوری آمریکا برای میانجی‌گری داده است، به نوعی خود را در یک مخمصه سختی قرار داده است، چون اگر ژاپن بخواهد به‌عنوان یک شریک سیاسی و اقتصادی ایران صادقانه برای حفظ برجام بکوشد، بی‌تردید باید تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا برای خرید نفت ایران را نادیده بگیرد، در این صورت خشم آمریکا علیه خود را برمی‌انگیزد و چنانچه بخواهد علیه ایران موضع بگیرد، باید نقش بی‌طرفی خود را تضعیف کرده و حقیقت (ایران) را نادیده بگیرد.

همچنین ببینید

مبل رهبر انقلاب پس از ۲۰ سال چه فرقی کرده است؟

ساده زیستی یکی از صفات بارز رهبر انقلاب است و بار‌ها نشانه‌هایی از آن را در گوشه و کنار زندگی ایشان دیده‌ایم. تصویری از مقایسه تصاویر دو دیدار ۲۰ سال پیش و اخیر حضرت آیت‌اللّه خامنه‌ای را مشاهده می‌کنیم.

کره شمالی از رویکرد «فریبکارانه» آمریکا در قبال ایران انتقاد کرد

رسانه دولتی کره شمالی با اشاره به اعمال دور تازه تحریم‌ها علیه ایران، از رویکرد «فریبکارانه» آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است.

یک دیدگاه

 1. خدا ما را از ناشکران و ناسپاسان قرار ندهد که:
  یار در خآنه و ما گرد جهان میگردیم…
  یا از غافلانی که درباره شان میگویند:
  آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد…
  خدا رسوا و ذلیل کند حسودان و فتنه گرانی را که بجای یاری مردم و رهبری، به آشوب و بلوا در 10 سال و 20 سال ( 1378 و 1388 ) بس از رحلت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه پرداختند و آمریکا و اسراییل و اروپای وحشی زخم خورده را شاد کردند! و موجب خسارات بسیاری بر مردم مهربان و نجیب مان شدند! و آنها مستقیم و غیر مستقیم زمینه ساز تحریم ها گشتند و هنوز هم از مردم هوشمند ایران و مسلمانان و مستضعفان جهان برای این عمل زشت شان عذر خواهی نکرده اند!!
  چشم مادی دارند ولی عزت رهبر الهی و انقلابیون را نمی بینند!
  گوش مادی دارند ولی غریو شادی و همراهی خوبان عالم را با رهبری و امتش را نمی شنوند!
  دل دارند ولی از گناهان سیاهش کردند و گویا خدا مهر بر قلبشان زده…
  خدایا فقط بنده تو هستیم و فقط تو یاری میجویم تا موجب شادی اهلبیت علیهم السلام گردیم در دنیا و آخرت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.