خانه / صراط عشق / کتاب برگزیده / به سوی خانواده بهشت گونه / بخش اول: ثمرات تشکیل خانواده / بخش اول: ثمرات تشکیل خانواده / فصل اول: ورود به میدان معرفت/3

بخش اول: ثمرات تشکیل خانواده / فصل اول: ورود به میدان معرفت/3

3-همسری برای سکونت
قرآن کریم که کتاب برنامه زندگی انسان الهی است، آیا درباره خانواده هم نسخه ای ارائه کرده است؟ ثمره تشکیل خانواده در قرآن کریم چیست؟ و هدف خداوند متعال از ترغیب به ازدواج و تشکیل خانواده چیست؟ و اصلا تشکیل خانواده بر اساس چه اصلی باید صورت پذیرد؟
در جواب به این سوالات خداوند در آیه 21 روم می فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ»
خداوند می فرماید: «لِتَسکُنُوا إِلَيْها» یعنی از جنس خود شما همسرانی را برای شما قرار دادیم تا شما به سکونت واقعی برسید. و این سکونت فقط در کانون خانواده الهی محقق می شود. شما براي سکونت کجا را انتخاب مي‌کنيد؟ فضایی که همه چيز مهيا و در دسترس باشد و همه چیز به بهترين نحو مرتب شده باشد؛ خداوند می فرماید: شما بايد براي همسرتان اينطور باشيد و خانم شما هم بايد براي شما اينطور باشد؛ یعنی بیش از آن که بخواهیم به دنبال عوامل ایجاد رفاه و سکونت در محیط خانواده باشیم، باید وجود خود ما محل بسیار خوبی برای سکونت همسرمان باشد، و آنقدر ایمانیات و روحیات و اخلاقیات و رفتارهای ما در توازن و آراستگی باشد که همسر ما در وجود ما سکونت را بیابد و در کنار ما به سکونت واقعی برسد. لذا اين يک آيه محوري در شرايط حاکم بر خانواده است و شرايط حاکم بر خانواده بايد بر اساس اين آیه باشد، ازدواج برای رسیدن به سکونت…

همچنین ببینید

1 – 2 – خانواده میدان کسب معرفت

اگر رسول خدا(ص) «رَحمَتاً للعَالمِین» هستند، انسان شیعه «رَحمَتاً لِلبیَت» شود، و در مقیاس کوچک تر مانند رسول خدا(ص) رفتار کند و برای اهل خانه موجب رحمت باشد.

1 – 1- خانواده؛ میدان تمرین ارزش ها

اگر قصد دارید ارزش هایی مانند اخلاق، تقوا، همنشینی با صالحین، امانت، کرامت، صالحیت و.. را در جامعه دنبال کنید ابتدا آن ارزش را باید در محيط خانواده امتحان کنید و به بهترين شکل آن را پياده کنید تا در مقیاس بزرگتر موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.