خانه / صراط عشق / کتاب برگزیده / به سوی خانواده بهشت گونه / بخش اول: ثمرات تشکیل خانواده / بخش اول: ثمرات تشکیل خانواده / فصل اول: ورود به میدان معرفت/3

بخش اول: ثمرات تشکیل خانواده / فصل اول: ورود به میدان معرفت/3

3-همسری برای سکونت
قرآن کریم که کتاب برنامه زندگی انسان الهی است، آیا درباره خانواده هم نسخه ای ارائه کرده است؟ ثمره تشکیل خانواده در قرآن کریم چیست؟ و هدف خداوند متعال از ترغیب به ازدواج و تشکیل خانواده چیست؟ و اصلا تشکیل خانواده بر اساس چه اصلی باید صورت پذیرد؟
در جواب به این سوالات خداوند در آیه 21 روم می فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ»
خداوند می فرماید: «لِتَسکُنُوا إِلَيْها» یعنی از جنس خود شما همسرانی را برای شما قرار دادیم تا شما به سکونت واقعی برسید. و این سکونت فقط در کانون خانواده الهی محقق می شود. شما براي سکونت کجا را انتخاب مي‌کنيد؟ فضایی که همه چيز مهيا و در دسترس باشد و همه چیز به بهترين نحو مرتب شده باشد؛ خداوند می فرماید: شما بايد براي همسرتان اينطور باشيد و خانم شما هم بايد براي شما اينطور باشد؛ یعنی بیش از آن که بخواهیم به دنبال عوامل ایجاد رفاه و سکونت در محیط خانواده باشیم، باید وجود خود ما محل بسیار خوبی برای سکونت همسرمان باشد، و آنقدر ایمانیات و روحیات و اخلاقیات و رفتارهای ما در توازن و آراستگی باشد که همسر ما در وجود ما سکونت را بیابد و در کنار ما به سکونت واقعی برسد. لذا اين يک آيه محوري در شرايط حاکم بر خانواده است و شرايط حاکم بر خانواده بايد بر اساس اين آیه باشد، ازدواج برای رسیدن به سکونت…

همچنین ببینید

این خانواده ژن جنگل‌کاری دارند

همه مال و اموالش را گذاشته در راه بیابان‌ها! گفتنش به حرف آسان است؛ اما از جانش و خانه و زندگی‌اش گذشته تا بتواند بیابانی را سبز کند. آباد کند. خودش می‌گوید در تمام این سالها بیش از یک‌میلیون درخت کاشته که صدهزار اصله‌اش جان گرفته‌اند.

رئیس شورای شهر تهران: مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم

رئیس شورای شهر تهران گفت: مخالف حضور فرزندانم برای حضور در زیست شبانه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.