خانه / صراط عشق / متون / حضور اعتراضی ۸۲ زن روی فرش قرمز جشنواره کن

حضور اعتراضی ۸۲ زن روی فرش قرمز جشنواره کن

۸۲ زن از چهره‌های سرشناس هالیوودی روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن به نابرابری جنسیتی در صنعت فیلمسازی اعتراض کردند.

۸۲ زن از چهره‌های سرشناس هالیوودی روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن به شکلی نمادین به نابرابری جنسیتی در صنعت فیلمسازی اعتراض کردند.

کیت بلانشت، کریستن استوارت، جین فوندا از جمله معترضانی بودند که در اقدامی بی‌سابقه در یک راهپیمایی اعتراضی به نابرابری جنسیتی در صنعت سینما روی فرش قرمز جشنواره فیلم کن حضور یافتند.

در تاریخ جشنواره کن تا کنون بیش از 1860 فیلمساز مرد برای رقابت به کن سفر کرده‌اند که تعداد زنان مشارکت داده شده در این رویداد در این مقایسه بسیار ناچیز هستند.

سازمان‌دهندگان این رویداد اعتراضی اعلام کردند با این کار قصد دارند نشان دهند که هنوز هم پیشرفت و موفقیت در کار حرفه‌ای برای زنان بسیار دشوار است.

«پَتی جنکینز» کارگردان «زن شگفت‌انگیز»، «سِلما هایِک» بازیگر سرشناس،  و «آنیس واردا» فیلمساز فرانسوی از دیگر چهره‌های معروف حاضر در این رویداد بودند.

«کیت بلانشِت» در پایان این حرکت اعتراضی بیانیه‌ای به انگلیسی خواند و «آنیس واردا» همان بیانیه را به فرانسوی تکرار کرد. در بخش‌هایی از این بیانیه‌ آمده است:

زنان در جهان اقلیت نیستند با وجودیکه جریان غالب در صنعت سینِما خلاف این واقعیت عمل می‌کند. ما روی این پله‌ها کنار هم ایستاده‌ایم تا نمادی برای تغییر وضعیت زنان و پیشرفت آن‌ها باشیم. پله‌های پیشرفت در صنعت سینما باید برای همگان فراهم شود.

در این دوره از جشنواره فیلم کن از میان 21 اثر پذیرفته شده در بخش رقابت اصلی فقط 3 اثر ساخته فیلمسازان زن است.

همچنین ببینید

نشست پر بحث «دولت سایه‌» برای چاره‌جویی قیمت گوشت قرمز

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران نیز آزادسازی ورود دام از استانهای مرزی به تهران را راهکار فوری برای کاهش قیمت گوشت در پایتخت معرفی کرد و گفت: تولید و توزیع گوشت قرمز با مقاصد سودجویانه آلوده شده است. مبلغ اجاره بهای فروشگاه های فروش گوشت و قصابی ها بالا بوده و برای توزیع صحیح گوشت میبایست کالابرگ صادر شود.

نقش مادر در تربیت فرزند

خاطرات رهبر انقلاب در مورد والده محترمشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.