خانه / صراط عشق / شورای نویسندگان / قرآن; مهجورترین و محبوس ترین متن مسلمین!

قرآن; مهجورترین و محبوس ترین متن مسلمین!

زمان ترک تعارفات است، که به حکم عقل سلیم باید شجاعانه به ستیزه با باورهای غلط و بی پایه و اساس رفت.
«یاران معارفی» باید خوب بدانند که قرآن عظیم در صورت و ماهیت ، بلیغ ، فصیح، صریح و روشن است و خداوند برای بیان هدایت ها ، نصیحت ها، هشدارها، دعوتها و وعده های بهشت و دوزخ، نیاز به ویراستاری بندگان خود ندارد تا با گمانه های شخصی و رمز و اشارات مفسرین ، مقصود الهی را به سایرین بیاموزد. که محصول این دخالت‌های نامربوط، تفاسیر مختلفی است که بر آیه آیه این کتاب عظیم کتابت شده و روز به روز انسان مومن را از اصل واحد به سوی فروع متعدد سوق داده است، و نهایتا او را با مجموعه ای پیچیده و دست نیافتنی روبرو نموده است. نامستند و نامربوط تفاسیری که کوروش ناشناس تا سده های پیشین تاریخ را ذوالقرنین قرآن می‌خواند و از این معرفی صدها داستان بی سند و نامربوط را به کتاب خدا وارد می کنند.
و اینگونه میشود که هر چه بیشتر در این فروغ ورود میکنیم قرآن! قرآن را مهجور و محبوس ترین متون مسلمین می یابیم.
نمونه ببینید
قرآن عظیم واضح میفرماید :
غلبة الروم في ادنى الأرض و هم من بعد عليهم سيغلبون. في بضع سنين….
شكست خورد روم در همین حوالی و پس از شکست ,دوباره غلبه می یابند در سالهای نزدیک (آیات ۲ و ۳ روم)
🤔تفسیر را ببینیم :
در این متن صریح محل و زمان شکست، چگونگی غلبه دوباره و مشخصات طرف جنگ با رومیان نامعلوم است.
اما ببینیم مفسرانمان چه گفته آمد ؛
قصه غلبه پارسیان بر روم و غلبه رومیان بر پارسیان است که مفصل این را در قصص قرآن ، تفسیر ابوبکر عتیق نیشابوری بخوانید که در آن رسول خدا ابوبکر را نیز حاضر و شاهد گرفته است و بسیار مشابه این گونه تراوشات را در سایر تفاسیر من جمله در ترجمه قرآن محمد جعفر یاحقی :
غلبه کردند رومیان بر پارسیان در نزدیک ترین زمینی و ایشان از پس آن که غلبه کردند بر ایشان ، غلبه کردند بر پارسیان.
برای فهم صحیح و بی پیرایه این کتاب شریف و قواعد محکم اسلام باید از مسیر قول و غمزه مفسرین و ناقلان و محدثان و شاعران و سیره نویسان و سخن سرایان و مورخان خارج شد، که به حقیقت این قرآن و آیات شریفش به شیواترین شیوه ، موجبات داد و ستد عقل و اندیشه و کسب اطمینان برای مسلمین را فراهم نموده است، اما در بازار اسناد و اوراق تفاسیری که ما را احاطه نموده با دریایی از تشکیک و شبهات از حصول به حقیقت آن محروم شده ایم.
امید که به محبت و هدایت الهی بر صراط مستقیم قرار گیریم که فرموده است :
الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا
حقا که این قرآن پاکیزه ، قطعی و قانع کننده ترین سند شناخت درست تاریخ اسلام است.
الذین آتیناهم الکتاب یتلونه حق تلاوته اولئک یومنون به و من یکفر به فاولئک هم الخاسرون.

همچنین ببینید

لیموناد داغ سلول های سرطانی را از بین می برد…

پرفسور مهدی آزدو از کلینیک عمومی تهران تاکید نموده است که اگر هر کسی که این خبرنامه را دریافت میکند آن را به ده نفر دیگر ارسال نماید، بدون شک حداقل یک نفر از مرگ نجات خواهد یافت... وی میگوید: من این کار را انجام داده ام و امیدوارم شما نیز سهم خود را ایفا نمایید. لیموناد داغ میتواند برای همیشه جان شما را نجات دهد

پيام امام رضا عليه السلام به تمام شيعيان

سم الله الرحمن الرحیم ای عبدالعظیم! سلام گرم مرا به دوستدارانم برسان و به آنان بگو: در دلهای خویش برای شیطان راهی نگشایند. آنان را به راستگویی در گفتار و ادای امانت و سکوت پرمعنا و ترک درگیری و جدال در کارهای بیهوده و بی فایده فراخوان و به صله رحم و رفت و آمد با یکدیگر و رابطه گرم و دوستانه با هم دعوت کن، چرا که این کار باعث تقرب به خدا و من و دیگر اولیاء اوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.