خانه / صراط عشق / متون / حکایتی از علامه جعفری؛ ارزش واقعي انسان به چيست؟

حکایتی از علامه جعفری؛ ارزش واقعي انسان به چيست؟

علامه محمد تقي جعفري مي ‌گفتند: برخي از جامعه شناسان برتر دنيا در دانمارک جمع شده بودند تا پيرامون موضوع مهمي به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع اين بود: «ارزش واقعي انسان به چيست؟».

براي سنجش ارزش بسياري از موجودات، معيار خاصي داريم. مثلا معيار ارزش طلا به وزن و عيار آن است. معيار ارزش بنزين به مقدار و کيفيت آن است. معيار ارزش پول پشتوانه آن است؛ اما معيار ارزش انسان‌ها در چيست.

هر کدام از جامعه‌شناسان، سخناني گفته و معيارهاي خاصي ارايه دادند.

هنگامي که نوبت به بنده رسيد، گفتم: اگر مي‌خواهيد بدانيد يک انسان چقدر ارزش دارد، ببينيد به چه چيزي علاقه دارد و به چه چيزي عشق مي‌ورزد.

کسي که عشقش يک آپارتمان دو طبقه است، در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. کسي که عشقش ماشينش است، ارزشش به همان ميزان است. اما کسي که عشقش خداي متعال است، ارزشش به اندازه خداست.

علامه فرمودند: من اين مطلب را گفتم و پايين آمدم. وقتي جامعه شناسان سخنان من را شنيدند، براي چند دقيقه روي پاي خود ايستادند و کف زدند.

هنگامي که تشويق آن‌ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزيزان، اين کلام از من نبود بلکه از شخصي به نام علي ـ عليه‌السلام ـ است.

آن حضرت در نهج‌البلاغه مي ‌فرمايند: «قِيمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا يُحْسِنُهُ»؛ «ارزش هر انساني به اندازه چيزي است که دوست مي‌دارد».

وقتي اين کلام را گفتم، دوباره به نشانه احترام به وجود مقدس اميرالمؤمنين علي ـ عليه‌‌السلام ـ از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاري کردند.

علامه در ادامه مي‌گفتند: عشق حلال به اين است که انسان (مثلا) عاشق پنجاه ميليون تومان پول باشد. حال اگر به انسان بگويند: «آي پنجاه ميليوني!»، چقدر بدش مي‌آيد؟ در واقع مي‌فهمد که اين حرف توهين در حق اوست. حالا که تکليف عشق حلال اما دنيوي معلوم شد، ببينيد اگر کسي عشق به گناه و معصيت داشته باشد، چقدر پست و بي‌‌ارزش است!

اينجاست که ارزش و مفهوم «ثارالله» معلوم مي‌‌شود. ثارالله اضافه تشريفي است؛ خوني که در واقع آنقدر شرافت و ارزش پيدا کرده که فقط با معيارهاي الهي قابل ارزش‌گذاري است و ارزش آن به اندازه خداي متعال است.

همچنین ببینید

تربیت کودکان و بکارگیری توانمندی های آنها

ويدئو/ تربیت کودکان و بکارگیری توانمندی های آنها

چرا ارز دولتی به چادر تعلق نمی گیرد؟

ويدئو/ چرا ارز دولتی به چادر تعلق نمی گیرد؟

یک دیدگاه

  1. رامین نعمتی

    مرحوم علامه اصلاً به دانمارک سفر نکرده‌اند. تنها کشور اسکاندیناوی که ایشان رفته‌اند، در پاییز سال ۱۳۶۹ به سوئد بوده است که ۱۰ روز در استکهلم اقامت داشته‌اند. هیچ سابقه‌ای از حضور ایشان در دانمارک در دست نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.