خانه / صراط عشق / شورای نویسندگان / واکاوی استعفای محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت

واکاوی استعفای محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت

شریعتمداری به سندروم ولی الله سیف دچار شد…

خبرهای رسیده حاکی از آن است که تیم اقتصادی و به خصوص عبدالناصر همتی به دلیل دخالت های گسترده شریعتمداری در حوزه ارزی و مشکلاتی که این دخالت ها در امور بانک مرکزی ایجاد کرده بود بسیار معترض بوده است.

عدم برگشت ۱۱ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی که توسط این وزارت خانه تخصیص داده شده بود یکی از مهمترین مشکلاتی بود که در دوره مدیریتی او پیش آمد و مورد ایراد جدی بانک مرکزی قرار گرفت. از دست دادن ۱۱ میلیارد دلار در این شرایط تحریمی ضربه بزرگی به کشور زد که جبران آن غیرممکن است. ۱۱ میلیارد دلار به قیمت ارز آزاد معادل ۱۵۰ هزار میلیارد تومان و به ازای ارز ۴۲۰۰ تومانی معادل ۴۵ هزار میلیارد تومان می شود! شایان ذکر است که کل مالیات اخذ شده در سال ۹۶ کمتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است!

از دیگر مشکلات مدیریتی در دوره شریعتمداری در وزارت صنعت قیمت گذاری کالاهای بورس کالا با دلار ۴۲۰۰ تومانی و عدم توجه به مکانیسم بازار بود. بطوری که رانت بزرگی برای خریداران این کالاهای اساسی نظیر فولاد و پتروشیمی ایجاد شده بود. چه کسی خریداران مجاز را برای خرید از بورس کالا معرفی می کرد و ظرفیت خرید هر بنگاه را مشخص می کرد؟ وزارت صنعت، معدن و تجارت! البته بدنه بروکراتیک وزارت صنعت در این امر مقصر است اما شریعتمداری باید به مثابه وزیر با قدرت در مقابل فساد ایجاد شده می ایستاد و اجازه ادامه این شرایط را نمی داد. اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه شاپور محمدی رئیس سازمان بورس در نامه های متعدد خواستار برچیده شدن این سیستم شد اما شریعتمداری زیر بار آن نرفت و به توصیه کارشناسان توجهی نکرد.

تجربه شریعتمداری نشان داد که سندرومی که اقتصاد آنلاین برای اولین بار نام سندروم ولی الله سیف به آن داد در میان مدیران در حال رشد است. سندرومی که مدیران بدون توجه به قواعد علمی و با سرخطی که مدیران میانی به آنها می دهند به دنبال حفظ وضع موجود و عدم مبارزه با فساد و رانت و عدم توجه به حرفهای کارشناسی هستند….

همچنین ببینید

سرود زیبای «ایران؛سرزمین صاحب الزمان(عج)»

توضیح وزارت اطلاعات پیرامون خبر کیهان درباره بازداشت حسن عباسی

وزارت اطلاعات در‌باره نکته۲۴ مردادماه جاری کیهان که به ماجرای بازداشت آقای حسن عباسی اختصاص …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.